E-ticaret dünyasının vazgeçilmez pazarlama araçlarından birisi olan Google kullanıcılarına farklı reklam türleri sunmaktadır. Google Alışveriş Reklamları bu reklam türlerinden sadece biri olup kullanıcılarının potansiyel müşterilerine ulaşmasını sağlamaktadır.
 
Kullanıcılar satın almak istedikleri herhangi bir ürünü Google arama motorunda aradıklarında üst kısımda Google Alışveriş sonuçları gelmektedir. E-ticaret sitesi sahiplerinin sıkça sormuş olduğu sorulardan biri ise ürünlerinin Google Alışveriş sonuçlarında ürünlerinin nasıl yer alacağıdır.
 
Google Alışveriş Reklamları Nedir?
Google Alışveriş reklamları e-ticaret sitenizde yer alan ürünlere tek tek reklam oluşturmadan ürünlerinizin özellik, resim ve fiyatlarının yer aldığı veriyi Google Merchants hesabına yükleyerek google arama sonuçlarında listelenmesini sağlama işlemidir. Böylece web sayfanızda yer alan ürünler ismi, detayı, fiyatı ve firma adınızla kolayca Google Alışveriş sonuçlarında listelenmektedir. Aşağıda ki resimde örnek bir arama sonucu yer almaktadır.
 
 
Google Alışveriş Hesapları Nasıl Kullanılmaktadır?
E-ticaret sitenizde yer alan ürünlerin Google Alışveriş sonuçlarında listelenebilmesi için alışveriş kampanyalarının açılması gerekmektedir. Söz konusu bu kampanyaların açılabilmesi için Google Adwords ve Google Merchant Center hesaplarına sahip olunması ve e-ticaret sitenizden alınacak olan ürün veri xml'inin Google Merchant Center hesabına yüklenmesi gerekmektedir. Dahada detaylandırmak gerekirse adım adım bu işlemleri nasıl yapacağımızı aşağıda listeleyeceğiz.
 
A. Öncelikle Google Adwords Hesabının Açılması
Sizlerde dünyanın vazgeçilmez arama motoru olan Google'da reklam vermek istiyorsanız Google Adwords hesabı açmalısınız. Google Adwords hesabı açmak için adwords.google.com.tr adresini ziyaret ederek hesap açabilirsiniz. Bu konuda destek almak için firmamızı arayabilirsiniz.
 
B. Bir Sonraki Adım Google Merchant Center Hesabının Açılması
Google Adwords hesabı aktif edildikten sonraki diğer adım Google Merchant hesabının açılmasıdır. Google Merchant hesabını açmak için buraya tıklayabilirsiniz. Google Merchant hesabını açtıktan sonra sizlerden işletme bilgileriniz talep edilecektir. Bunlar Google Alışveriş reklamlarında görünecek olan firmanızın adı, e-ticaret sitenizin adresi, firmanızın adresi, birincil firma yetkilisi, teknik konulardan sorumlu kişi (isteğe bağlıdır) ve müşteri hizmetlerinden sorumlu kişi (isteğe bağlı) gibi bilgilerdir. Bu bilgiler girildikten sonra e-ticaret sitenizi ve işletmenizi doğrulayarak hak talebinde bulunmanız gerekmektedir. Bu aşamayı da başarıyla tamamladıktan sonra gönderim alanından kargo ayarlarınızı yapmanız gerekmektedir.
 
 
C. Veri Feed’i İle Ürünlerin Google Merchant Center'a Yüklenmesi
Google Adwords ve Google Merchant Center hesapları aktif edildikten sonra artık ürünlerinizi sisteme yükleyebilir ve binlerce potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz. Veri feed nedir diyenler için kısaca bir açıklama yapmak isteriz. Veri feed'i, sattığınız ürünlerle ilgili tüm bilgileri içeren bir dosyadır. Ürünlerinizle ilgili farklı bilgi parçaları özelliklerde açıklanır. Bu özellikler, müşterilerin öğelerinizi aramasını ve bulmasını sağlar. Webhox E-ticaret yazılımları otomatik olarak ürün ve kategori bazlı veri feed oluşturulmasına imkan sunuyor. Böylece vakit kaybından ve meşakkatli bir süreçten kurtulmanızı sağlamaktadır. Xml olarak oluşturulan veri feed periyodik olarak güncellenerek güncel ve doğru bilgileri Google Alışveriş sonuçlarına aktarmaktadır.
 
D. Son Adım Alışveriş Kampanyasının Oluşturulması
Yukarıda anlatmış olduğumuz 4 başlığı başarıyla tamamladıktan sonra sıra Google Merchant hesabı ile Google Adwords hesabının eşleştirmeye geldi. Eşleştirme işlemi Google Merchant hesabı üzerinden yapılmaktadır.  Eşleştirme sonrasında Google Adwords hesabınıza giriş yapak kampanya kısmından alışveriş seçeneğini tıklayarak ilk kampanyanızı oluşturabilirsiniz. Kampanyayı oluştururken sizlere ürünlerinizi listelemek istediğiniz ülkeyi ve tıklama başı maaliyeti sormaktadır. Ülke olarak Türkiye'yi seçmeli ve tıklama başı maaliyet olarakta ilk başta 1 TL girmenizi tavsiye ediyoruz.
 
Tüm İşlemler Tamamlandığında Sonuç
Yukarıda ki tüm adımlar başarıyla tamamlandığında reklamlarınız sorunsuz bir şekilde yayınlanmaya başlayacaktır. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Sitenizden yüklenen veri feed'i, satış sözleşmesi, ssl sertifikası, geri ödeme ve iade koşulları, gizlilik ve güvenlik politikası, iletişim bilgileri gibi alanların kolayca ulaşılabilir olması, sayfa üzerinden sorunsuz bir şekilde alışveriş yapılıyor olması kısacası Google Merchant Center kurallarına uyması gerekmektedir. 
 
Google Merchant Center hesabına özel kolayca Xml veri akışı sağlayan Webhox E-ticaret Yazılımı profesyonel alt yapısı ile rakiplerinin bir adım önünde yer alıyor. Google Alışveriş Reklamları hakkında sormak istediğiniz bir soru varsa 0850 346 61 71 numaralı telefondan yetkililerimizle görüşebilirsiniz. Google Alışveriş Reklamları ile %100 uyumlu Webhox E-ticaret yazılımına ait diğer özellikler hakkında bilgi sahibi olmak için paketler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Google Alışveriş Reklamları Nasıl Kullanılır E-ticaret dünyasının vazgeçilmez pazarlama araçlarından birisi olan Google kullanıcılarına farklı reklam türleri sunmaktadır. Google Alışveriş Reklamları bu reklam türlerinden sadece biri olup kullanıcılarının potansiyel müşterilerine ulaşmasını sağlamaktadır. Devamı
E-TİCARET ÜRÜN SAYFALARINDA SEO SEO arama motoru optimizasyonudur. Yani arama motorlarında yapılan aramalarda daha üst sıralarda yer alabilmek için yapılması gereken çalışmalar bütünüdür. E-ticaret SEO çalışmalarının ilk aşaması ise sayfa içi SEO çalışmalarıdır. Devamı